reklama

Thajsko - Koh Lanta, Krabi a Phuket

Tento rok som si opäť so skupinkou cestovateľských nadšencov užil dovolenku v zahraničí. Po minuloročnej Srí Lanke som znova zamieril do Ázie, tento krát na juh Thajska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Začiatkom novembra sme navštívili pokojný ostrov Koh Lanta, rušnejšiu provinciu Krabi a nakoniec sme dorazili na ostrov Phuket, ktorý bol najturistickejší.

Plánovanie dovolenky som nechal na skúsenejších, o Thajsku som si vopred naštudoval len základné informácie a mal som len dve očakávania: krásne pláže a lacné a chutné jedlo.

Na moje prekvapenie som zistil, že za najkrajšími plážami treba cestovať. Tie najkrajšie sú na okolitých ostrovčekoch, kam sa dopravíte loďou. Tie sú súčasťou národných parkov, a napríklad za vstup do takéhoto parku na Krabi sa platí cca 10 eur. Toto je turistická tarifa. Domáci za vstup platia cca 0,1 eur. Nenachádzajú sa tu žiadne hotely, maximálne zopár stánkov s občerstvením. Pláže sú veľmi čisté a more azúrové. Naopak, pozdĺž pevniny na Krabi bolo more kalnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pláž v Thajsku
Pláž v Thajsku (zdroj: foto autor článku)

V thajskej kuchyni prevláda, samozrejme, výborná parená ryža, doplnená kuracím mäsom či morskými plodmi a rybami. V reštaurácií sme si na raňajky vyberali z ponuky bufetových stolov. Okrem párkov, vajíčok, palaciniek či ovocia, nechýbali ani jedlá z ryže, dokonca aj kura na karí, ale aj polievky, rezance a ryba, ktoré by sa skôr hodili na obedový stôl. Obedy a večere sme riešili v lokálnych reštauráciách, hlavné jedlo v tých najlacnejších začínalo v prepočte na 2 eurách, samotná parená ryža stála 0,5-1 eur. V priemere som jedával za 5 eur. Výnimočne chutne som sa najedol asi len 5-krát. Nemôžem si pomôcť, ale mne osobne neprišla chuť jedla výnimočná, bola skôr priemerná. V ázijskom bistre na Slovensku sa najem chutnejšie. Je to asi len môj subjektívny pocit, lebo o mojich spolucestovateľoch sa to povedať nedá, tým veľmi chutilo všade. Mne prídu ázijské jedlá v reštauráciách na Slovensku slanšie a dochutenejšie. V Thajsku nám však na stôl dávali rôzne druhy chilli, ktorými sme si mohli jedlo prichutiť podľa potreby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže Thajsko má ideálnu klímu na pestovanie tropického ovocia, banány, ananásy či mango majú výraznú a plnú chuť. Rôzne druhy džúsov, shakeov a smoothies chutili výborne a stáli cca 1-2 eur. Vraví sa, že si treba dať pozor na ľad, ktorý domáci môžu vyrábať z miestnej vody, ktorá našim žalúdkom nemusí vyhovovať. Nápoje sa dajú objednať bez ľadu, prípadne si treba odsledovať, či dávajú do drinkov kupovaný ľad, ktorý by uškodiť nemal. Voda z vodovodu sa teda neodporúča piť, v obchodoch sa ale dá kúpiť 1,5 litra balenej vody za cca 0,35 eur. Predavačky vám ju automaticky zabalia do igelitovej tašky, ktorú vám dajú, aj keby ste si kupovali čo i len 1 banán. Nie je to veľmi ekologické, avšak ekológia domácich zatiaľ veľmi netrápi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Príprava džúsu z čerstvého ovocia
Príprava džúsu z čerstvého ovocia (zdroj: foto autor článku)

V novembri sa začína turistická sezóna, ktorá trvá do apríla. V októbri končí obdobie dažďov, my sme na začiatku novembra mali prevažne slnečno, vzduch bol veľmi vlhký s dennou teplotou okolo 30 stupňov, v noci teplota klesla zhruba na 25 stupňov. Ideálne teplotné podmienky zohrievajú priľahlé Andamanské more na úžasných 30 stupňov. Pláže so žltým až bielym pieskom ponúkajú priestor na aktívny aj pasívny relax.

Mne osobne najviac učarovala pláž Phra Nang na Krabi, ktorá ponúkala súbor všetkého najlepšieho na jednom mieste. Teplú vodu v azúrovom mori, krásne pohľady na okolité pralesy a zelenajúce sa skaly vyrastajúce z mora a načahujúce sa k nebu. Na vrchol skál na pevnine sa dalo vyliezť pralesom a následne si vychutnať z nich krásne výhľady do okolia. Štveraním sa hore a dolu po rebríkoch a koreňoch tropickej vegetácie sme sa ocitli v lagúne ukrytej medzi skalami a prikrytej slnečnou oblohou. Zablatení od oranžovej pôdy a spotení z výstupu a zostupu sme sa osviežili v teplej vode lagúny. Zvyšok dňa sme strávili na spomínanej pláži, kde sme ochutnali jedlo z pristavených drevených lodiek. Tu mi chutilo najviac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pláž Phra Nang na Krabi
Pláž Phra Nang na Krabi (zdroj: foto autor článku)

Na dvojtýždňovej dovolenke sme spolu zažili veľa zábavy, stretli množstvo žien, ktoré sa ženami nenarodili, avšak sú všetkými akceptované, ochutnali miestny rum, absolvovali thajské masáže (5-10 eur/hod), pozreli si zápasy v thajskom boxe (35 eur), navštívili budhistické chrámy a svätyne, potešili sa z usmievavého prístupu domácich, ubránili sa aj neubránili zlodejským opiciam, okúpali sa v hotelových bazénoch a v mnohých priezračných lagúnach, vybláznili sa v morských vlnách, videli stovky pestrofarebných rybičiek spoza potápačských okuliarov, zmokli do nitky v tropickej búrke, zviezli sa na tuk-tukoch, zajazdili si v ľavom pruhu na skútroch (požičanie za cca 5 eur na deň, benzín cca 1 eur/liter), vypočuli si napomenutie policajného dôstojníka, lebo sme nemali medzinárodné vodičské preukazy, nasýtili sa lokálnym jedlom, ktorého základ tvorila ryža, prešli sa pralesom k úchvatným výhľadom zo samotného vrcholu kopca. Kto túži po kúsku exotiky za prijateľnú cenu, mal by zvážiť pobyt v Thajsku, ktoré ponúka prírodné krásy, aké v Európe nenájdeme.

Tomas Vanco

Tomas Vanco

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne som vášnivý cestovateľ. Rád spoznávam nové miesta, nové kultúry, zvyky, chute a vôňe navštívených krajín. Svojim blogom vám chcem sprostredkovať pocity a zážitky z cestovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu